Hoppa till sidans innehåll

Mäktig trupp till Sprint-NM i Danmark!

2017-08-02 00:07
50 aktiva, tillsammans med 10 ledare, laddar upp inför helgens Nordiska Mästerskap i danska Silkeborg. Mängder av spännande finaler att se framemot!
  • Uppdaterad: 2017-10-03 09:12

I helgen avgörs Nordiska Mästerskapen i Sprint. Ett arrangemang som vandrar runt mellan de nordiska länderna och i år är det Danmark som står som värd för tävlingarna, som kommer att avgöras i Silkeborg.

Sverige åker ner med en stor trupp på 50 aktiva och 10 ledare. Den nordiska konkurrensen är benhård så det lär bli många härligt täta race för de svenska landslagskanotisterna.

I vanlig ordning utgörs NM-klasserna av tre olika klasser; U21, U18 (Juniorer) och U16 (Ungdomar). Det kommer att tävlas i såväl K1 och K2 som K4 och stafett över distanserna 200 m, 500 m, 1000 m samt långloppen över 2500 m (U16) och 5000 m (U21 & U18) och stafetterna som körs som 4*200 m i K1.

Sverige mönstrar följande trupp till mästerskapet.

U21-truppen

Sex damer och nio herrar utgör U21-truppen som består av följande kanotister

Damer Herrar
  • Alexandra Torudd (Halmstad)   
  • Alice Sjömark (Luleå)
  • Ania Zagorska (Bengtsfors)
  • Greta Helleblad (Jönköping)
  • Hanna Falk (Arvika)
  • Jessica Löf (Tibro)
  • Adam Ask (Västervik)
  • Albert Friman (Brunnsviken)
  • Alexander Öström (Skellefteå)
  • Andreas Edhag (Bråviken)
  • Anton Andersson (Nyköping)
  • Björn Linander (Lödde)
  • Edvin Gulle (Stockholm)
  • Jesper Melvinger (Finspång)
  • Nils Thoresson (Västerås)

 Ledare: Daniel Sundström och Elina Lineruth

U18-truppen - juniorerna

Damer Herrar
  • Alva Johansen (Nyköping)
  • Ebba Thor (Bengtsfors)
  • Ida Carlsson (Västervik)
  • Jonna Ilovara (Bengtsfors)
  • Julia Lagerstam (Malmö)
  • Melina Andersson (Bråviken)   
  • Moa Lindén (Nyköping)
  • Paula Sackbrook (Jönköping)
  • Anton Wöhrer (Bengtsfors)
  • Dennis Kernen (Nyköping)
  • Erik Åsgrim (Brunnsviken)
  • Fredrik Karlsson (Jönköping)
  • Hugo Olofsson (Malmö)
  • Isak Granström (Ängelholm)
  • Otto Andersson (Halmstad)
  • Theodor Orbarn (Lödde)
  • Wilgot Westberg (Lidköping)

Ledare: Sofia Paldanius och Björn Johansson

U16-truppen - ungdomarna

Damer Herrar
  • Agnes Klahr (Huskvarna)
  • Alva Johansson (Huskvarna)
  • Malin Andersson (Nyköping)
  • Martina Wedebrand (Lidköping)
  • Matilda Wöhrer (Bengtsfors)
  • Rebecka G Lönnroth (Nyköping)   
  • Thea Sander (Malmö)
  • Vera Rockström (Vaxholm)
  • Albin Hallberg (Bengtsfors)
  • Erik Andersson (Nyköping)
  • Erik Ekeberg (Bråviken)
  • Erik Hedin (Karlstad)
  • Karl Brodén (Nyköping)
  • Magnus Lindén (Nyköping)
  • Mattias Törnqvist (Örebro)
  • Oskar Steen (Bråviken)
  • Oliver Malmsten (Katrineholm)
  • William Berg (Nyköping)

Ledare: Jennie Halvarsson och Conny Edholm

Följ tävlingarna

Mer info om Nordiska Mästerskapen i Sprint 2017 hittar ni här.

Följ resultaten från tävlingarna i Silkeborg här.

Den svenska landslagsverksamheten i Sprint följer ni i vanlig ordning mest och bäst via facebook-sidan Swedish Sprint Kayak Team.

Skribent: Dag Johansson
Epost: Adressen Gömd

errea logo


wwl_logo_blue



Annons kanotled Nissan


KANOT I MEDIA



 

Postadress:
Svenska Kanotförbundet
Fredsgatan 9
932 37 Ursviken

Kontakt:
Tel: 0155-209080
E-post: This is a mailto link

Se all info