 |
|
 |
 |
|
 |
|
|
 |
 |
 |
Drakbåtspaddling - en sport med traditioner I Sverige är drakbåtspaddling som sport fortfarande relativt okänd, men i många andra länder i Europa är det däremot den störst växande vattensporten. I till exempel Tyskland och England finns det en drakbåtsklubb i varje större stad. De bästa länderna i världen är Ryssland, Canada och USA, men flest utövare har sporten i sitt hemland Kina där över 20 miljoner människor årligen paddlar drakbåt.
Dagens tävlingsbåt tillverkas av glasfiber, är 12.5 m lång och väger 250 kg. Besättningen består av 1 trummare, 1 styrman och 20 synkroniserade, samtränade paddlare. I festivalsammanhang brukar antalet paddlare vara 12 eller 22 och båten brukar vara av en tyngre och enklare modell.
Den första internationella tävlingen i drakbåt arrangerades 1976 då icke-kinesiska lag för första gången blev inbjudna att delta i den traditionella drakbåtsfestivalen i Hong Kong. Året 1976 räknas därför som den "moderna drakbåtsracingens" födelseår. Efter det arrangerades nationella och internationella tävlingar i allt fler länder. Sverige var tidigt att ta efter festivaltraditionen. 1985 arrangerades den första drakbåtsfestivalen i Malmö och året efter i Stockholm. Festivalerna i Sverige hade sin glansålder i mitten på 90-talet då över 100 000 personer provade på att paddla, skvätta vatten och ha roligt tillsammans med sina arbetskamrater.
1991 skapades ett internationellt drakbåtsförbund för att värna om sportens historia och traditioner. 2005 tog även det internationella kanotförbundet drakbåtspaddlingen under sina vingar och tävlingar anordnas nu av båda förbunden. Vartannat år arrangeras ett Europa- respektive ett Världsmästerskap. Distanserna man tävlar i är 200 eller 250 m, 500m, 1000m och ett långlopp som brukar vara 2000-4000m.
Trots att sporten, som tävlingsgren, ännu inte är stor i Sverige har svenska drakbåtslag haft framgångar internationellt ända början av 80-talet. Med brons från World Games 2005, guldmedaljer från 2006 års internationella tävlingar i Hannover och fyra brons från EM i Prag 2006 räknas Sverige som ett av världens absolut bästa lag.
Bilder till höger från EM i Prag 2006, drakbåtsfestivalen i Skellefteå och Landslaget tog bronsmedalj på World Games i Duisburg 2005.
|
|
 |
|
|
|
 |
 |
|
|
 |
 |
Evenemang och kurser |
 |
| European Olympic Qualifier |
| Evenemangsdatum: 2012-05-16 |
| Ort: Poznan |
 |
 |
 |
| Kanotslalom Sverigecup 1 |
| Evenemangsdatum: 2012-05-17 |
| Ort: Nyköping |
 |
 |
 |
| Ungdomsläger i Ängelholm 17/5 -20/5 |
| Evenemangsdatum: 2012-05-17 |
| Ort: Ängelholms Rodd och Kanot |
 |
 |
 |
|
|
|
|
 |
 |
Köp och sälj |
 |
| Säljes |
| Fin VKV100 |
| Pris: 2000 |
 |
 |
 |
|
|
|
|
 |
 |
Press |
 |
| (Wed, 16 May 2012 09:53:45 GMT) |
|
Strömmen har kommit tillbaka
|
| Efter drygt fem timmar kom strömmen åter i Avesta.
En brand i ett ställverk tidigt på onsdagsmorgonen gjorde att närmare 8 000 elabonnenter blev utan ström och att tågen stannade
Ren kaos utbröt i Avesta när ett ställverk blev strömlöst tidigt på onsdag morgon. |
 |
| Läs mer i Dala-Demokraten'
» |
 |
 |
 |
| (Tue, 15 May 2012 13:18:33 GMT) |
|
Sista OS-chansen för kanotisterna
|
| Stockholm. Nu ska de sista OS-biljetterna i kanot delas ut och fem svenskar är på plats vid det europeiska kvalet i Poznan, Polen, för att försöka ta chansen under onsdagen och torsdagen. Det handlar om Petter Öström (K1 och K2 200 meter), Erik Svensson (K2 200), Josefin Nordlöw (K2 500), Karin Joha |
 |
| Läs mer i Helagotland.se'
» |
 |
 |
 |
| (Thu, 10 May 2012 03:32:56 GMT) |
|
Bro stängs av på grund av rasrisk
|
| FINSPÅNG Hällestadbron stängs av för all trafik på grund av säkerhetsskäl- Det finns en rasrisk eftersom sprickorna i stenvalvet blivit större bara på ett par dagar, säger Rickard Bardun, teknisk chef vid Finspångs tekniska verk. |
 |
| Läs mer i Folkbladet'
» |
 |
 |
 |
| (Thu, 10 May 2012 02:13:51 GMT) |
|
FKK i ny satsning på Mallorca
|
| Kanot, Finspång
Sex tjejer mellan 15 och 20 år från Finspångs Kanotklubb har varit på fem dagars läger i Alcudia på Mallorca.
Svenska Kanotförbundet har gjort en satsning på just Mallorca där de har lagt ett antal helt nya kanoter för att kanotister från hela Sverige ska kunna träna utomlands vid |
 |
| Läs mer i Norrköpings Tidningar'
» |
 |
 |
 |
| (Sun, 06 May 2012 16:35:18 GMT) |
|
"Jag är extremt motiverad"
|
| Säsongen är igång för Sofia Paldanius. Målet är stort och förutsättningarna enkla. Leverera bra resultat i världscupen i maj och biljetten till OS i London är din!
- Jag är extremt motiverad, säger Sofia Paldanius som under resans gång tagit hjälp av en av de främsta inom kanotsporten, Susanne Gunna |
 |
| Läs mer i Jnytt.se'
» |
 |
 |
 |
| (Thu, 03 May 2012 08:00:22 GMT) |
|
Oklart ansvar för skolutflykter ett hot mot folkhälsan
|
| Alla vill ha skolutflykter men ingen vill ta ansvar för att de genomförs ? det är slutsatsen i en rapport som Skidrådet, Friluftsfrämjandet och Idrottslärarna presenterar i dag. En enkät visar att bara en av tio kommuner ger särskilda resurser till skolutflykter. I några kommuner får skolorna inte h |
 |
| Läs mer i Cision Wire'
» |
 |
 |
 |
| (Wed, 25 Apr 2012 15:45:04 GMT) |
|
En OS-kanotist och en apotekare på catwalken
|
| Catwalken som Jönköping City arrangerar närmar sig. På lördag är det dags för de drygt 80 modellerna att visa upp sig på catwalken. Jnytt träffade lokalprofilerna Sofia Paldanius och apotekschefen Monika Lindelöw som laddar för att visa nya sidor av sig själva. |
 |
| Läs mer i Jnytt.se'
» |
 |
 |
 |
|
|
|
|
|
 |
 |
|
|
 |
|
|
|