Svenska Kanotförbundet

Grenar

Sök »
Vad är kanotslalom?

Kanotslalom går ut på att felfritt och på tid paddla en forssträcka försedd med portar. Det är mest teknik men på hög nivå blir det allt viktigare med de fysiska och mentala aspekterna. Portarna hänger 20 cm över vattnet och passeras i nummerordning. Gröna portar ska passeras nedström och röda uppströms. En tävlingsbana består av 18 till 25 portar varav 6 eller 7 är uppströmsportar. För de allra bästa tar det cirka 100 sekunder att ta sig nedför en tävlingsbana.

Tävlingar

I Sverige arrangeras årligen SM samt Sverigecup och ungdomscup som består av sex deltävlingar. Dessutom ordnar många klubbar regionala och lokala tävlingar. Under vintern arrangeras flera slalomtävlingar i simbassäng.

Kanotslalom är en olympisk gren sedan Barcelona 1992. Förutom OS, hålls VM och EM varje år. Varje år körs en världscup.

Tävlingsklasser

Dam och herr tävlar var för sig. Åldersklasserna är: upp till 12 år, 14 år, 16 år, juniorer (18 år) samt seniorer, från året man fyller 19 år. Dessutom finns tävlingsklasser + 30, + 35, +40 etc.

Man tävlar i tre olika kanottyper

• K1: enmanskajak som paddlas med dubbelpaddel

• C1: enmanskanadensare som paddlas med enkelpaddel

• C2: tvåmanskanadensare

Om man passerar portarna från fel håll eller missar en port får man 50 sekunder i tidstillägg. Om man slår i en port får man 2 sekunder i tillägg.

Förutom individuellt tävlas också i lag som består av tre kanoter, som startar efter varandra. Tiden tas från det att första kanoten lämnat starten till den sista kanoten passerat mål. Deras sammanlagda tidstillägg läggs till åktiden.


Utrustning

Slalomkanoter görs i kolfiber och epoxi och är mycket lätta och starka. Minimivikten för en kajak är 9 kg. Paddeln är gjord i samma material och är ca 200 cm långa. Hjälm och flytväst är obligatoriskt. Sittbrunnen täcks av ett kapell gjort i neopren. Därför är kanoten helt vattentät.

Historia

Kanotslaloms första dokumenterade tävling avhölls i Schweiz år 1932. Kriget försenade spridningen, men 1949 hölls det första officiella VM:et. 1972 var slalom med på OS första gången. Kanotslalom är nu spritt till alla världens hörn med över 80 utövande länder.

I Sverige blev slalom en gren när Forskommmittén startade 1976. Första landslaget togs ut 1977.

Vill du börja? Kontakta en klubb i närheten!






Nyheter från SKF

2010-07-31
Fantastiska resultat på Junior EM!
Svenskarna äger i Moskva!
2010-07-30
Julia Stensils årets stipendiat i Lars Glassér fonden
Grattis!
2010-07-30
Nu närmar sig final i Svenska Ungdomscupen!
Anmäl dig nu!
Visa alla »

Evenemang och kurser

J & U23-EM - Racing
Evenemangsdatum: 2010-07-29
Ort: Moskva, Ryssland
Bengtsforsregattan
Evenemangsdatum: 2010-08-07
Ort: Bengtsfors
NM - Racing
Evenemangsdatum: 2010-08-07
Ort: Årungen, Norge
Visa alla »

Köp och sälj

Säljes
Havskajak, Valley Anas Acuta Säljes!
Pris: 23 000
Köpes
Nelo Vanquish Vintage L
Pris: -
Köpes
Nelo Vanquish
Pris: -
Visa alla » Lägg till ny »

Press

    
Visa alla »