 |
|
 |
 |
|
 |
|
|
 |
 |
 |
Medlemskap i Svenska Kanotförbundet
Strukturen för hur idrott bedrivs i Sverige genomgår kontinuelrigt förändringar, vilket påverkar både det individuella medlemskapet i föreningen och vad vi vill uppnå med vårt medlemskap. Hur vi arbetar i vår förening ses oftare över och många frågor ska besvaras för att hitta en fungerande struktur för just de som är aktiva i er förening. En av de frågor som naturligtvis kommer upp är medlemskapet till ett specialidrottsförbund, i det här fallet Svenska Kanotförbundet, och Riksidrottsförbundet. Här har vi kortfattat gjort en sammanställning över vad medlemskapet innebär som en hjälp på vägen.
Som idrottsförening kan man välja att vara med i något av de specialförbund som är anslutna till Riksidrottsförbundet -RF. De flesta föreningar väljer att vara med i ett förbund och vissa är anslutna till flera beroende på vilka idrotter som bedrivs i föreningen. Specialidrottsförbundens uppgift är att stödja de anslutna föreningarna med dess medlemmar och värna om den enskilda idrottens framtid och utveckling.
Som medlemsförening får ni följande stöd:
Juridik, Hemsida, Ekonomi:
- Rättssäkerhet: Utgår föreningens stadgar från de normalstadgar som RF utformat så är föreningen garanterad rättssäkerhet. RF har egna jurister som kan ge råd kring föreningsfrågor.
- LOK stöd. För aktiviteter där deltagarna är mellan 7 och 20 år får föreningen 7.50:-/tillfälle och person samt en grundersättning på 22.50 kr.
- Bidrag som RF får från ex staten kan föreningen få del av. Ett exempel på detta är det projekt som kallades "ett Handslag till idrotten" och inbringade under fyra år 1 miljard kronor till RF. Detta projekt bytte efter fyra år namn i samband med regeringsskifte och heter "Idrottslyftet". Detta projekt har utvecklats och genererat lika mycket pengar som " Handslaget". Dessa fördelas ut till föreningar med projekt som bland annat riktar sig till att öppna dörrarna för fler.
- Rätt att söka "Lokalbidrag" vid bygge av föreningslokal.
- Föreningen får tidningen "Svensk Idrott"
- Idrott Online Klubb: Detta är en hemsida som alla föreningar anslutna till RF får. Den är gratis. Det är ur detta medlemsregister som Kanotförbundet hämtar alla uppgifter kring medlemsföreningarna. Idrott Online Klubb förenklar framförallt för föreningen med inrapportering av medlemsuppgifter och ex LOK stöd. Här kan föreningen på ett enkelt sätt skapa sin egen hemsida där medlemmarna själva kan gå in och se vad som händer i föreningen.
- Rätt att ansöka om förtjänstdiplom och utmärkelser för lång och trogen tjänst inom förbundet.
- Kontinuerlig information från RF
Försäkringar:
- Grundförsäkring från Folksam. Genom försäkringen är ledare, styrelse och funktionärer försäkrade. Till denna kan föreningen ha en tilläggsförsäkring där ex prissamlingar och klubbhus försäkras. Läs mer om detta i den bifogade information från Folksam.
- Möjlighet att försäkra kanoter hos Folksam genom föreningen.
- Ungdomar och barn omfattas automatiskt av samma försäkring som de äldre tävlande får genom sin tävlingslicens.
Tävling och marknadsföring:
- Söka tävlingssanktion och vara med i förbundets tävlingskalender
- Råd och tips vid marknadsförning av aktivitet eller evenemang.
- Sponsorråd till tävlande medlemmar.
- Marknadsföring av er förening i samband med mässor och andra event där Kanotförbundet är med.
Media:
- Rådgivning inför kontakt med media.
Utbildning:
- Möjlighet att skicka ledare på de kurser som arrangeras i distrikten och centralt.
- Svenska Kanotförbundet arbetar med Paddelpasset i samverkan med fem andra europeiska nationer. Detta pass motsvarar simningens simmärken och kommer enbart att kunna erhållas genom förbundet eller förening / kanotuthyrare ansluten till förbundet. Paddelpasset riktar sig till alla discipliner och paddelmiljöer.
- RF erbjuder ett stort utbud av utbildningar
- SISU, idrottens bildningsorgan erbjuder utbildning och stöd till föreningarna, såväl kurser som lärgrupper.
- Möjlighet för ungdomar och tränare att få stöd av instruktörerna på Kanotgymnasiet genom den helg som arrangeras årligen på Riksidrottsgymnasiet.
Genom att vara med så har du möjlighet att påverka! Genom anslutning till ett förbund förstärks föreningsdemokratin och enskilda individer och grupper får genom gemensamma intressen social samvaro, glädje och en rik fritid.
Kostnaden för föreningen att vara ansluten till Svenska Kanotförbundet är 200:- plus 65:- per medlemsadress. I och med ett medlemskap så åtar föreningen sig att:
- Aktivt arbeta för kanotidrottens främjande och utveckling
- Följa antagna stadgar
|
|
 |
|
|
|
 |
 |
|
|
 |
 |
Evenemang och kurser |
 |
| Nyköpingsregattan |
| Evenemangsdatum: 2013-05-17 |
| Ort: Nyköping |
 |
 |
 |
| Sverigecup Slalom & Störtlopp |
| Evenemangsdatum: 2013-05-19 |
| Ort: Falun |
 |
 |
 |
| Paddlingskurs med Nigel Foster |
| Evenemangsdatum: 2013-05-19 |
| Ort: Pampas Marina, Solna |
 |
 |
 |
|
|
|
|
 |
 |
Köp och sälj |
 |
| Säljes |
| STRUER tävlingskanot |
| Pris: 0-5000kr |
 |
 |
 |
| Säljes |
| Maratonkanot Säljes |
| Pris: 9900kr |
 |
 |
 |
| Säljes |
| Havskajak Oceanspirit |
| Pris: 12900 |
 |
 |
 |
|
|
|
|
 |
 |
Press |
 |
| (Thu, 16 May 2013 12:15:00 GMT) |
|
Här är årets sommarpratare
|
| Radio. Nu är det klar vilka som är sommarpratare i P4 Skaraborg. 16 personer med anknytning till Skaraborg kommer berätta om sin funderingar med start den 26 maj. Först ut är dokumentärfilmaren Lina Västrik med rötter i Tidaholm. |
 |
| Läs mer i Skövde Nyheter'
» |
 |
 |
 |
| (Mon, 13 May 2013 05:06:04 GMT) |
|
Ny kanotolycka i Emån
|
| I helgen kapsejsade två kanoter i Emån på samma plats där en kvinna avled efter en kanotolycka för en vecka sedan. Nu hamnade flera personer i forsen, men den här gången klarade sig alla inblandade, omskakade men vid liv. Två skadade sig i armarna i sina desperata försök att rädda sig upp på land. |
 |
| Läs mer i Kalmar - Sveriges Radio'
» |
 |
 |
 |
| (Sun, 12 May 2013 18:26:42 GMT) |
|
Stark säsongspremiär av kanotisten Hemselius
|
| Det var en stark insats av Daniel Hemselius och radarpartnern Johannes Barsk i världscuppremiären i ungerska Szeged. Duon slutade på en sjundeplats i K2 1000 meter. För JKK:s nyförvärv Fredrik Schill gick det tyngre, han slutade på en 19:e plats. |
 |
| Läs mer i Jnytt.se'
» |
 |
 |
 |
| (Sat, 11 May 2013 17:53:09 GMT) |
|
Infektion stoppade Gustafsson i premiären
|
| Det blev ingen start för Anders Gustafsson i världscuppremiären i ungerska Szeged i helgen. Jönköpingskanotisten drabbades av en infektion och tvingades ställa in. - Det är dumt att chansa, säger Anders Gustafsson till Jönköpings Posten. |
 |
| Läs mer i Jnytt.se'
» |
 |
 |
 |
| (Wed, 08 May 2013 18:12:47 GMT) |
|
Henrik Nilsson: "Det är en dröm"
|
| Idag är det tre månader till OS-finalen i kanot K2 1000 meter. Henrik Nilsson från Nyköping och Markus Oscarsson från Västerås tog hem guldmedaljen vid OS i Aten 2004, men efter det lade Nilsson av med elittävlandet. Men nu ligger de båda i hårdträning igen. |
 |
| Läs mer i P4 Sörmland - Sveriges Radio'
» |
 |
 |
 |
| (Mon, 06 May 2013 22:22:29 GMT) |
|
Falun White Water race
|
| Under Scandinavian Outdoor Games som går 1 - 2 juni med en hel del spännande aktiviteter, kommer bland annat Falun White Water Race att gå av stapeln.
Det är en tävling i kanotslalom- och kajakcrosstävlingar signerade Sveriges bästa paddlare Erik Garmo och Isak Öhrström. |
 |
| Läs mer i Utsidan'
» |
 |
 |
 |
| (Sun, 05 May 2013 17:40:22 GMT) |
|
Anders Gustafsson vann dubbelt i Vårregattan
|
| Det blev en stabil dubbel för kanotisten Anders Gustafsson när årets upplaga av Vårregattan gick av stapeln på hemmastadion i Rocksjön. För den färske lagkamraten Fredrik Schill gick det tyngre och han slutade på en tredjeplats. - Jag hoppades på att klubben skulle kunna ta en stabil trippel, men de |
 |
| Läs mer i Jnytt.se'
» |
 |
 |
 |
|
|
|
|
|
 |
 |
|
|
 |
|
|
|