Hoppa till sidans innehåll

Fin start på Junior & U23 VM

01 SEP 2022 20:19
Tävlingarna i Szeged, Ungern är i full gång och den svenska truppen har kommit igång bra. Alla har hittills tagit sig vidare, varav två direkt till A-final.
  • Uppdaterad: 01 SEP 2022 20:19

Igår startade ICF Junior & U23 Canoe Sprint World Championships som pågår mellan 31 aug–4 sep i Szeged och den svenska truppen har kommit igång bra. Alla som tävlat hittills har tagit sig vidare – Eric Hedin och Erik Andersson K2 1000 m och Melina Andersson K1 1000 m direkt till A-final, medan resten alla tog sig vidare till semifinal – fina prestationer!

Imorgon fredag väntar den först A-finalen när Eric Hedin och Erik Andersson ska vara med och fightas om U23- medaljer på K2 1000 m. Det är en starkt duo och det ska verkligen bli spännande att se hur de svarar upp mot den tuffa konkurrensen. Efter förmiddagens finalpass i besättning, fortsätter sedan fredagen med bland annat försök på K1 500 m för både junior och U23.

 

Resultat onsdag 
K1 200 m Elsa Birath 6:a > SF
K2 1000 m Eric Hedin/Erik Andersson 3:a > SF
K4 500 m Elin Nyman/Ella Richter/Elin Höglund/Emelie Ferguson 6:a > SF
K4 500 m Eric Hedin/Theodor Orban/Karl Brodén/Erik Andersson 4:a > SF

K1 200 m Elsa Birath 8:a > X
K2 1000 m Eric Hedin/Erik Andersson 3:a > FA
K4 500 m Elin Nyman/Ella Richter/Elin Höglund/Emelie Ferguson 6:a > FB
K4 500 m Eric Hedin/Theodor Orban/Karl Brodén/Erik Andersson 8:a > FB

K2 500 m mix David Nilsson/Emelie Ferguson 6:a > SF

Resultat torsdag
K2 500 m Elin Nyman/Ella Richter 5:a > SF
K2 500 m David Nilsson/Victor Skagerö 6:a > SF
K1 1000 m Melina Andersson 1:a > FA
K1 1000 m Dennis Kernen 2:a > SF
K1 1000 m Elsa Birath 5:a > SF 
K2 500 m Theodor Orban/Karl Brodén 4:a > SF

K2 500 m Elin Nyman/Ella Richter 7:a > X
K2 500 m David Nilsson/Victor Skagerö 8:a > X
K1 1000 m Dennis Kernen 2:a > FA
K1 1000 m Elsa Birath 7:a > FB
K2 500 m Theodor Orban/Karl Brodén 8:a > FC
K2 500 m Mix David Nilsson/Emelie Ferguson 9:a > X
K2 500 m Mix Theodor Orban/Melina Andersson 4:a > SF

 

Hålltider fredag (preliminära)
09.05 B-final K4 500 m Elin Nyman/Ella Richter/Elin Höglund/Emelie Ferguson
09.10 B-final K4 500 m Eric Hedin/Theodor Orban/Karl Brodén/Erik Andersson
11.05 A-final K2 1000 m Eric Hedin/Erik Andersson

15.00 K1 500 m Melina Andersson 
15.35 K1 500 m Dennis Kernen 
16.35 K1 500 m Elin Höglund
17.00 K1 500 m Victor Skagerö
17.35 K2 500 m Mix Theodor Orban/Melina Andersson

 

Följ tävlingarna
Mer information kring 2022 ICF Junior & U23 Canoe Sprint World Championships finns på ICF:s hemsida här. 

Preliminärt program här.
Startlistor och resultat här.
LiveStream här.

 

Kontakt 
Per-Erik ”Peken” Rönnestrand
Förbundskapten/Head Coach Sweden Kayak Sprint and Para Team
Mobil +46 70-388 86 92
Mail This is a mailto link

 

Skribent: Helene Ripa
E-post: Adressen Gömd


Postadress:
Svenska Kanotförbundet
Johansson, Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info